Pětice našich kolegů uspěla v mezinárodní soutěži CtF pořádané partnery z Tenable
17.03.2021   
Pětice našich kolegů uspěla v mezinárodní soutěži CtF pořádané partnery z Tenable

​Tým našich kolegů ve složení David Pecl, Lukáš Bendík, Erik Šabík, Vojtěch Šindler a Tomáš Hliboký zabodoval v celosvětové soutěži Capture the Flag. Tu letos poprvé organizoval jeden z našich předních partnerů, americká společnost Tenable.

Z celkového počtu 1 762 účastníků mezinárodní soutěže Capture the Flag, která proběhla kompletně v režii poskytovatele top řešení pro monitorování zranitelností, společnosti Tenable, skončili zástupci AEC na krásném 21. místě.

Do klání ve dnech od 18. do 22. února 2021 se měl příležitost zapojit jakýkoli zájemce z celého světa.  Účastníci mohli vytvářet týmy o maximálně pěti lidech a buď samostatně nebo společně řešit zadané úkoly. Barvy AEC hájila pětice tvořená ze zástupců divizí Technologií, Penetračních testů a Cyber Defense Centra.

Samotná pětidenní soutěž sestávala z průběžného řešení úloh v klasických kategoriích, jako jsou webové aplikace, reverzní inženýrství, kryptologie, kódování, práce s informacemi (OSINT), forenzní analýza, regulární výrazy a celé řady dalších.

„Nejlépe nám šly úlohy z kryptografie, webových aplikací a kódování. Hlavně proto, že je to pro pentestery každodenní chleba,“ upřesnil Erik Šabík a dodal: „Ale rozhodně jsme nezaostávali ani v ostatních úkolech, problém byl spíš s časem. Řešili jsme to tak, že kdo měl zrovna prostor, otevřel si stránku s úlohami a snažil se vyřešit, co mu šlo. Občas jsme si zavolali, došlo i na brainstorming...“

Zde je nutné poznamenat, že na rozdíl od mnohých ostatních týmů se mohli naši pracovně vytížení kolegové věnovat jednotlivým soutěžním úkolům až po splnění svých profesních povinností, takže měli na jejich řešení výrazně kratší čas než jiní.

O to je však jejich úspěch cennější a naše gratulace větší. Díky svému umístění se zařadili mezi borce, kteří nyní mohou své okolí ohromovat exkluzivními tričky vyhrazenými pořadatelem soutěže jen pro ty nejlepší z nejlepších. 😊

Pro AEC nejsou aktivity spojené s CTF žádnou neznámou. Vedle toho, že se takových soutěží často, rádi a s úspěchem účastníme, sami podobnou akci pravidelně pořádáme. V rámci naší každoroční konference Security, největší nezávislé události svého druhu v ČR, patří k neoblíbenějším právě hackerská soutěž.